Holandsko

13. listopadu 2007 v 21:12
Jaký dojem na mne udělalo Holandsko?

Veliký. Dle mého názoru existuje plno věcí, které jsou v Holandsku k vidění a jsou pro něj typické. Např:
- vodní kanály jsou všude
- všude jsou otvírací mosty (zvláštní je, že za celý týden jsem neviděl žádný otevřený, asi je moc nepoužívají, na některých to bylo i vidět, že se nepohnuly mnoho let)
- všude jezdí cyklisté
- na kole se dá převážet cokoli (i tři děti se třema golfkama)
- kola se odkládají všude
- všem se dá koukat z chodníku do bytu
- holanďanky nejsou tak ošklivé, jak se o nich říká
- půdorysy běžných domů ve městech mají neuvěřitelný tvar (děsné nudle)
- sýr mají opravdu výborný (koupil jsem si sýr Old Friend asi kilo, takový krásný klín to byl, byla to opravdu lahůdka)
A co mě nejvíc překvapilo? Byly to mlýny, cyklisti a jejich odložená kola. Po předběžném výběru fotek jsem usoudil, že o mlýnech musím napsat samostatný blog, abych mohl na dostatečném prostoru vyjádřit své nadšení. Takže cyklisti: Jsou opravdu všude. Být chodcem v Holandsku je velmi nebezpečné a vyžaduje to mnoho ostražitosti. U aut se dá předpokládat z jakého směru přijedou, ale u kol ne. Ty na vás najíždějí ze všech možných i nemožných směrů. Pro nezkušeného je nejhorší to, že cyklisti v Holandsku mají absolutní přednost a také se podle toho chovají. Jak jsem si všimnul, do křižovatek vjíždějí bez rozhlédnutí, prostě předpokládají, že je nikdo nesrazí. Tímto stylem by v Praze neujeli ani deset metrů. Prostě neskutečný. Sám jsem byl několikrát málem sražen cyklistou v okamžiku, kdy auto přibrzdilo na přechodu, ale kolo nikoli. Ke konci týdne jsem se pohyb po holandských chodnících částečně naučil, ale málem jsem si ukroutil hlavu. Další zajímavá věc jsou odložená kola. Ano jak správně předpokládáte, jsou všude. Každé zábradlí, klandr nebo sloup je obsypán zamčenými koly. A zámky to jsou většinou pořádné, podle mého názoru mnohdy převyšující cenu kola. Typuji, že tak polovinu kol, které jsou zamčené na ulicích, si už nikdo nikdy nevyzvedne. Snažil jsem se najít nějaká logická vysvětlení, proč mají kola na ulicích a proč jich tolik už nikdo nepoužije. První půlku záhady lze vysvětlit faktem, že do domu by se jim ta kola opravdu nevešla, vzhledem k tomu, jak jsou směšně malé a sklepy určitě nemají, protože kopat díru v díře, která je pod úrovní hladiny moře je nerozum. Proč však zůstávají mnohá kola na jednom místě několik let, to nechápu. Docela by mě zajímalo, jestli alespoň jednou za rok komunální služba odstraňuje mrtvá kola z ulic, protože jestli ne, tak za pár let už neprojede po ulicích měst ani cyklista.
Co jsem si nikdy neuvědomil, je fakt, že Holandsko má poloviční rozlohu než ČR, ale obývá ho 16 mil. obyvatel, což z něj činí zemi s největší hustotou osídlení v Evropě, alespoň to tvrdil průvodce. Na první pohled to není vidět. Nikde žádné davy, nezažili jsme ani zácpu, přestože jsme každé ráno jeli směrem na Amsterodam. Provoz byl hustý, ale nikdy to nestálo.
Humorný zážitek mám z exkurze na sýrovou farmu. Ještě před tím, než nás pustili do prodejny, měla vystoupení jedna zaměstnankyně a popisovala jak se sýr vyrábí. Popisovala to v češtině. Dovedete si představit jak to znělo, když se cizinec naučí něco česky aniž by tomu rozuměl. Obdobně srandovní byl výklad človíčka, který v jednom muzeu předváděl výrobu dřeváků. Výklad byl trojjazyčný. Holandsky, anglicky a protože tam seděla skupina Japonců s rozžhavenejma foťákama, tak to švihal i v japonštině.
První dojmy jsem vstřebával hned po příjezdu v nočním Haarlemu.
Ačkoli se vše tváří jako u moře, voda je sladká.
Jeden za všechny.
Bez komentáře. Pro zvědavce, nekoupil jsem žádné.
Ovšem tady už jsem neodolal.
Už hladina vlevo je pod úrovní moře. Asi jde jen o zvyk.
Pořád jsem si na to nemohl zvyknou a vždy, když jsem procházel okolo oken (výkladních skříní), tak jsem se podíval. Pro našince je takto bydlet nemyslitelné.
Velký pták, nebo malý chrám? Mimochodem nejhorší atrakce co jsme v Holandsku shlédli. Prostě mě ty miniatury nevzaly.
Mobilování za jízdy, normálka.
No problemo, všiměte si zámku.
Budiž mu chodník lehký.
Netroufám si odhadovat kolik kol je uloženo na kolišti u hlavního nádraží v Amsterodamu.
Na závěr dvě kochací.
Pořád sladká voda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JR JR | Web | 13. listopadu 2007 v 23:10 | Reagovat

Pěkné, moc pěkné fotky, pane rado!  Ale do NL mě nikdo jen tak nedostane. Já prostě placaté krajiny, nebo dokonce prohlubeniny prostě nemusím.

P.S. U fotky mlýnu jsem si vzpomněl na to, že během následujících dní mají vyjít v nějakém (jistě velmi hodnotném) časopisu jako příloha Mlýny na DVD dejte pozor, nepropásněte!

2 LittleKey LittleKey | 14. listopadu 2007 v 9:56 | Reagovat

Jo, jo vím. Má to vyjít v příloze MF. Hlídám to bedlivě.

Děkuji za pochvalu, snažil jsem se. Taky nemám rád placatou zemi, ale v případě Holandska je to vynahrazeno jinými věcmi, teda jestli mi rozumíš :-)

3 Sargo Sargo | 14. listopadu 2007 v 11:51 | Reagovat

Moc pěkné fotky :-)

Líbilo se mi tam strašně moc, možná ještě víc, než v Berlíně a to bylo co říct. :-D

4 jm jm | 15. listopadu 2007 v 15:42 | Reagovat

chválím fotky!

Ztrapním se, ale nemohu se nezeptat: ten mlýn na foto č. 3 je Leyden nebo se pletu?

5 DJ, DJ, | 16. listopadu 2007 v 22:08 | Reagovat

Pane krajský rado,

dle mého hodnotný souhrn. Za týden budu dlít po několikáté na státní náklady dva dny v Leydenu/Hoofddorpu a musím konstatovat, že za státní náklady jsem toho nestačil v Holandsku pochytit tolik, jako se dá za krajské :o)))

Foty jsou překvapující a postřehy zajímavé. Těším se, až i to ověřím.

Co tulipány ženě, koupils?

DJ, emeritní vrchní rada

6 LittleKey LittleKey | 17. listopadu 2007 v 14:33 | Reagovat

jm: Alkmaar. Je jich tam opravdu hodně a jsou si tak podobní.

DJ: :-) Koupil, ale nikoli ženě, ale tchýni. Byl to výhodný balíček asi deseti cibulí tulipánů. Uvidíme jestli u nás porostou. Každopádně jestli jí vyrostou bude jí je závidět celá vesnice!

Pocgytil jsem toho opravdu dost. Bylo to díky slušně sestavenému programu, který nás zaměstnával na 12 hodin denně.

7 DJ DJ | 17. listopadu 2007 v 22:58 | Reagovat

Já jsem vozil cibule dědovi a tchýni, nyní již jen tchýni. Fungujou, sice je žerou hryzci, ale rostou a kvetou :o).

8 Monika Monika | 18. listopadu 2007 v 18:08 | Reagovat

DJ: Přesně tak, mamka taky vzpomíná, že kdysi měla holandské  tulipány a sežraly jí je myši. Asi jsou chytnější než klasické české :-)

9 Chachina Chachina | 18. listopadu 2007 v 20:34 | Reagovat

Ještěže jsou naši spřátelní bloggisté takoví cestovatelé, člověk se může alespoň pokochat pěknými fotkami :-)

10 DJ DJ | 19. listopadu 2007 v 21:54 | Reagovat

vyzkoušeli jsme takové plastové klícky s parciálním úspěchem. bohužel mnou obhospodařovaný pozemek je až v Krušných Horách a ne vždy se tam z Varů dostanu a tulipány nekvetou celý rok :o)), tak nemám přesné ponětí o funkci.

11 cM cM | 30. listopadu 2007 v 11:54 | Reagovat

Dočetla jsem se v krajském tisku,že ona delegace úředníků a dalších směřovala za poznáním školské sféry.Nějak mi to v tom komentáři coby pedagogovi schází!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama