Větrné mlýny

14. listopadu 2007 v 21:44
Nebojoval jsem s nimi, ale obdivoval je.

Musím konstatovat, že prohlídka větrného mlýnu je můj největší zážitek z Holandska. Mlýn, který jsem navštívil, je součástí skanzenu Zaanse. Fantastické na celé prohlídce bylo, že mlýn byl v provozu a nikde nebyly žádné zábrany, takže člověk mohl vychutnávat tu nádheru z bezprostřední blízkosti. Mohl jsem se pohybovat v těsné vzdálenosti od soukolí, dokonce jsem musel dát pozor, abych nepřišel k úrazu. U nás prostě z hlediska bezpečnosti nepředstavitelné, o to silnější zážitek umocněný pocitem jistého nebezpečí. Když mlýn mele, pohybuje to s celou konstrukcí, jasně vnímáte změny rychlosti větru. Ten den foukalo hodně. Síla větru donutila obsluhu snížit odpor lopatek tím, že srolovala plachty pokrývající dvě protilehlé lopatky. Měl jsem docela štěstí, protože jsem na vlastní oči viděl to, čemu jsem nemohl uvěřit. Nebylo mi jasné, jak se mlýn zastaví, když je potřeba. Spojku to totiž nemá. Paní u pokladny mi sdělila, že mlýn se zastaví pomocí brzdy, která využívá odporu tření. Pomocí dlouhé páky se přímo na hřídel vrtule přitlačí kus látky, který vrtuli opravdu i ve velmi prudkém větru zastaví. Ten chlápek to měl dokonce tak zmáklé, že si vrtuli zastavil, jak potřeboval a po srolování plátna jedné vrtule si jí bravurně pootočil o půl obrátky. Srolování látky mu trvalo přesně 35 vteřin bez toho, aniž by na vrtuli lezl. Bylo vidět, že už to pár let dělá :-)
Ve skanzenu byly 4 mlýny, tři byly v provozu. Čtvrtý, ten úplně vzadu, byl v rekonstrukci, jak si můžete všimnout, chybí mu celý vršek i s vrtulí.
Tohoto krasavce jsem prolezl od sklepa až na půdu. Mlýn má 4 podlaží. Ze druhého patra se dalo vylézt na ochoz, ze kterého se brzdí a upravuje vrtule. Brzdící páku můžete vidět vzadu, vede z ní lano, které je utahováno pomocí velkého kola, které můžete taky na obrázku vidět. Jediné místo, které bylo uzavřené, je 4. patro úplně ve špici, kde je převod pohybu osy vrtule na svislou hřídel, která prochází středem celého mlýna až dolů. Předpokládám, že je tam i ta brzda. Ve druhém patře se síla rozděluje na dva páry mlýnských kamenů. Úplně dole hřídel pohání ještě další přídavné mechanismy mlýna.
Mlýnská kola. Nádhera, že? Zapomněl jsem napsat, že tento mlýn je používán na mletí barvy.
Zde je vidět detail škrabky, která rozemletou barvu opět nahrne pod kámen a tak to jde pořád dokola :-)
Ještě jeden detailík.
Téměř vše je ze dřeva. Předpokládám, že z dubu. Krása!
Jedna z mála kovových částí v soukolí jsou tyto "šprycle".
Vidíte ty nádherné dřevěné závlačky?
Už poslední. :-) Tady je vidět zmiňovaný rozvod na druhý pár mlýnských kol. Prostřední ozubené kolo je na středové hřídeli. Na této fotce roztáčí pouze vzdálenější kolo, tj. první pár kamenů. Kolo v popředí stojí. Po přitlačení na středové se roztočí a s ním i dva kameny, co jsou v prvním paře pod ním. Jak to v praxi dělají, mi není jasné. Bez spojky si to fakt nedovedu představit. Podle mě tam musí někde být.
Roztočená hřídel ve třetím patře. Je to fakt kalup.
Na závěr opět dvě kochací.
Na konec ještě dnešní účelové foto s Piškotem :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Chachina Chachina | 15. listopadu 2007 v 11:50 | Reagovat

To je ale krása! Myslím, že by Karinka měla další ze svých euforických záchvatů :-) Možná nejen ona ;-)

2 Monika Monika | 15. listopadu 2007 v 13:53 | Reagovat

Chachina: Jen je škoda, že ten mlýn-větrník, co má Péťa v ruce, se nedá roztočit foukáním. Má moc těžkou vrtuli :-(

LK: Mě osobně hodně překvapilo, z čeho jsou udělané "zdi" mlýna...

3 DJ DJ | 16. listopadu 2007 v 22:33 | Reagovat

Hmmm, to koukám, díky za zjímavý technický exkurz. Vzpomněl jsem na studia na strojní fakultě (byť nejsem její asolvent) a říkám si, jestli ti borci velikost prvků v soukolí trefili napoprvé, nebo museli rozlámat mraky mlýnů :o)).

Bude ještě něco z NL?

4 JR JR | Web | 17. listopadu 2007 v 15:14 | Reagovat

No, panečku, to bych se taky šel podívat. Do mlýna. A hraje se tam taky pekelnej mariáš?  Asi ne, co? Ono by to asi rychle chytlo, když je to celý dževěný.

5 Chachina Chachina | 18. listopadu 2007 v 20:32 | Reagovat

Monika: To je škoda, ale i tak vypadá moc pěkně.

6 Gregor Gregor | Web | 27. listopadu 2014 v 12:24 | Reagovat

Nádhera. Byl jsem v létě ve skanzenu v Rožnově, viděl jsem všechno pro změnu na vodní pohon - kovárnu, lis na olej, mlýn. Vždycky mě to úplně omámí, jak perfektně jim to všechno fungovalo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama