Poprvé na Berounce

14. srpna 2012 v 19:50 | Littlekey
Jaké to bylo?Krásný to bylo, ale byla to dřina. Proč? Berounka na svém horním toku až na krátké úseky neteče. Mnohdy řeka připomínala nehybný rybník a když foukal vítr proti, byl to hotový očistec. No a my ten olej jeli na raftu. Abych byl přesnější, raft to sice před naložením byl, ale my z něj udělali říční nákladní loď o výtlaku 10 BRT s ručním pohonem. Naskládali jsme tam 5 barelů, jednu gigatašku, tři dospěláky a tři děti. Během pěti dnů jsme urazili 45 říčních kilometrů z Dolanského mostu až do Zvíkovce, kde oficiálně končí horní tok a začíná dolní.
Před deseti lety a dvěma dětmi jsem jel dvakrát Vltavu, jednou Otavu mám za sebou i etapu z Lokte do Varů. Mohu tedy srovnávat. Konstatuji, že Berounka je úplně jiná. Zejména proto, že její horní tok protéká poměrně hlubokým údolím, které je téměř neobydlené. Neprotéká žádným městem ani vesnicí. V bezprostřední blízkosti řeky naleznete pouze kempy. Těch je dostatek a jsou slušně vybavené i zásobené. Provozovatelé jsou si vědomi, že po cestě si vodák prostě proviant nedokoupí. K dokreslení toho, jak liduprázdné je okolí Berounky, přispívá i fakt, že za celých 45 km jsme podjeli pouze dva mosty. K mému velkému překvapení, po zkušenostech z Vltavy, na Berounce "nikdo nebyl". Nebyli jsme tam samozřejmě sami, ale okamžiků, kdy jsme na vodě měli v zorném poli jiné plavidlo, moc nebylo. Nízká hustota provozu zpříjemňovala poměrně časté přenášení tím, že jsme alespoň nemuseli čekat, až se uvolní místa pro vylodění.
Počasí klaplo. Pršelo jen v noci. Přes den pálilo slunce, takže koupání přímo v řece si zejména děti užily dostatečně. Remorkér na ruční pohon doprovázela kanoe (klasická laminátová Vertexka), která byla využívána i jako místo odpočinku pro ztrhané lodní motory a také jako zpestření pro přítomné dětičky. V kempu Kobylka se naskytla příležitost zasvětit nováčky do krás pádlování na kánoi. Neunikli nezbytnému rituálu "cvaknutí". Měl jsem radost, jak statečně to kluci nesli.
Když jsme jeli s Jirkou ve čtvrtek do Dolan pro auta, prožil jsem menší šok. Třicet kilometrů ze Zvíkovce do Rokycan jel autobus skoro hodinu a půl. Zajížděl do všech vesniček po cestách, které byly širší než autobus jen o pár centimetrů. V jedné vísce se dokonce musel otočit s využitím couvání. Když se kouknete na mapu, tak mezi Plzní a Zvíkovcem jsou dvě "větší" města. Radnice a Zbiroh. V prvním z jmenovaných jsme se cestou zpět na Zvíkovec stavěli na nákup. Klasické náměstí, potraviny, řezník, papírnictví, zelinář, pošta. Vše samostatné krásné krámečky z 80. let minulého století. V řeznictví jsem si ověřil, že "plzenština" stále žije. "Dobrý den, prosím 10 buřtů." Řeznice:"Tady jsou. Copadál?"
Málem jsem zapomněl. Naučil jsem se na Berounce tlouct špačky. Nebojte, žádný opeřenec k úhoně nepřišel. Špaček, do kterého se tluče je dřevěný, v našem případě 20 cm dlouhý, 5 cm v průměru tlustý špalík na obou koncích seřezaný do špičky, vlastně nahrubo sekyrou osekaný. Špaček se položí na pevný podklad a vhodně zvolenou dřevěnou tyčí (klackem) se do něj bouchne tak, aby se vymrštil do vzduchu. Ještě před tím, než dopadne na zem, musí přijít druhý úder, který špačka odpálí do dáli. Je to docela makačka.Jestli se vrátíme? Určitě. Z Varů je to kousek. Všem se to líbilo, ale hlavně na vodě je pohoda, i když neteče.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JR JR | Web | 18. srpna 2012 v 8:59 | Reagovat

Moc pěkný, Berounku znám jen z břehů (ostatně jsme tam byli i letos) a mohu potvrdit, že je to ještě relativně liduprostá a tím pádem krásná divočina.

Díky za doplnění vzdělání ohledně tlučení špačků a též za názorné instruktážní video :-)

2 JR JR | Web | 18. srpna 2012 v 9:00 | Reagovat

P.S. Vypadáte na tý lodi frajersky, jak trappeři z Aljašky!

3 DJ DJ | 20. listopadu 2012 v 21:10 | Reagovat

Na vodu jezdíme každý rok, jen pořád nemám odvahu vzít všechny holky, letos jsem jel sám s tím, že si to užiju. Nafasoval jsem do lodě 13letou dcerou kamaráda, kterej měl se sebou dvě. Dobrá pomsta.

Tlučení špačků jsem viděl poprvé ve 12 letech v Perštejně, ale takhle elegantně nikdy. Borec!

4 Albert Albert | Web | 26. listopadu 2014 v 9:46 | Reagovat

Na vodě je vždycky krásně a je jedno, zda sjíždíte nějakou naši řeku, nebo máte-li možnost, tak v cizině. Vždy je to úžasný zážitek. Já mám takový malý sen, pořídit si vlastní laminátový člun a vycestovat s ním...

5 dawny dawny | Web | 18. června 2015 v 17:41 | Reagovat

konsolidace půjček kalkulačka :-!

6 mckenzi mckenzi | Web | 9. září 2016 v 0:31 | Reagovat

pujcka na materské dovolene :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama